Tutaj jesteś

Rozmowa kwalifikacyjna sprzedawca – jak zdobyć pracę?

8 stycznia 2021 Lifestyle rozmowa kwalifikacyjna sprzedawca

Może wydawać się, że zdobycie pracy sprzedawcy nie jest trudne. Często w tej roli można spotkać osoby, które nie są bardzo wykształcone i nie posiadają wiedzy i kompetencji. Są jednak tacy pracodawcy, którzy w roli sprzedawcy chcą widzieć najlepszych ludzi.

Pierwsze spotkanie z klientem

Sprzedawca jest osobą, która bezpośrednio spotyka się z klientem. Jeżeli klient będzie niezadowolony z tego spotkania, to może po prostu zrezygnować z zakupu produktów lub usług danej firmy, mimo że wcześniej był nastawiony na ten zakup. Jak więc widać, rola sprzedawcy w procesie sprzedaży jest ogromna. Dlatego też na to stanowisko trzeba zatrudniać odpowiednich ludzi. Jakie cechy powinien mieć sprzedawca? Oprócz odpowiednich cech charakteru, taka osoba powinna zostać przeszkolona w zakresie umiejętności sprzedażowych. Sprzedaż to coś, czego można się nauczyć, chociaż oczywiście pewne naturalne predyspozycje są mile widziane. Trudno w tej roli wyobrazić sobie kogoś skrajnie nieśmiałego, kto w ogóle nie potrafi rozmawiać z drugim człowiekiem, nie uśmiecha się, nie nawiązuje żadnego kontaktu. Trudno też w roli sprzedawcy wyobrazić sobie osobę, która wykazuje zachowania agresywne i na każdą krytykę albo wątpliwość reaguje krzykiem i niezadowoleniem. W pracy sprzedawcy zdarza się bardzo wiele sytuacji, które można opisać jako niezwykle trudne i wymagające. Nieraz trzeba będzie stanąć oko w oko z trudnym klientem. Dobry sprzedawca musi sobie z tym radzić.

Rozmowa kwalifikacyjna sprzedawca

Na pewno na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat na sprzedawcę zostanie zapytany o swoje poprzednie doświadczenia w tej roli. Można spodziewać się pytań o swoje mocne i słabe strony. Warto odpowiadać szczerze, chociaż oczywiście o swoich wadach nikt nie lubi mówić. Można pochwalić się swoimi sukcesami sprzedażowymi, ilością pozyskanych nowych klientów, ilością sprzedanych produktów. Liczby zawsze robią wrażenie na pracodawcy. Często na stanowisko sprzedawcy zatrudniona jest osoba bez doświadczenia zawodowego. Osoba rekrutująca zazwyczaj potrafi rozpoznać, czy dana osoba będzie dobrym sprzedawcą. Wszystko wyjdzie w praktyce, ale niektóre rzeczy widać już na początku rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo dobrze, jeżeli sprzedawca okresowo uczestniczy w szkoleniach sprzedażowych, ciągle się rozwija i uczy czegoś nowego. To zapobiega wypaleniu zawodowemu. Oczywiście bardzo ważna jest także znajomość produktów firmy, w której się pracuje. Sprzedawca musi wiedzieć, co sprzedaje, jakie potrzeby klientów może w ten sposób zaspokoić.

Redakcja kalendarzdzentelmeni.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?